Whangaparāoa College

Matariki Celebrations - Thursday 27 June from 12.30pm

Show More Information
Our People


Senior Leadership Team


Steve McCracken

Principal  
[email protected]

Rachel Boyd

Principal's Executive Assistant  
[email protected]

Ginny Catterall 

Property, HR & Administration
[email protected]

Gail Colliar

Deputy Principal
[email protected]

Davina Dean

Deputy Principal
[email protected]

Stuart Peacock

Assistant Principal
[email protected]

Cristian Rodriguez  

Deputy Principal
[email protected]

Lisa White

Deputy Principal
[email protected]

Ginni Wootton

Finance, Health & Safety
[email protected]

Deans

                                                                 Year Level Deans                             Fixed Deans

Year 7                                                       Stuart Moss MOSS                                   

Year 8                                                       Leah McNee MCE                                     Justin Lintern LIN

Year 9                                                       Jason Brajkovic BRJ                                    Gary Mueggenburg MUE

Year 10                                                     Tammy Littlewood LIT                                 

Year 11                                                      Kathie Boyd BOY                                       Sandra Grech GRE

Year 12                                                      Janna Brown BNJ

Year 13                                                      William Watling WTL                                Chanelle Davis DVS

International Dean                                    Debbie Culliford CUL

Assistant Dean Attendance Systems        Alexis Purvis PUR

Teaching staff


Name Email Tutor Class Position
Steve McCracken (MCR)
Principal
Rachel Boyd (BYD)
Executive Assistant
Ginny Catterall (CAT)
Business Manager: Property, HR and Administration
Gail Colliar (CLL)
Deputy Principal
Davina Dean (DEA)
Deputy Principal
Cristian Rodriguez (RGZ)
Deputy Principal
Wiri Warriner (WRR)
Deputy Principal
Lisa White (WTE)
Deputy Principal
Ginni Wootton (WOO)
Business Manager: Finance
Stuart Peacock (PEA)
Teacher
Name Email Tutor Class Position
Lisa Williams (WLL)
7WLL Head of Learning
Angela Perrin (PERI)
7PERI Teacher
Nicole Parkinson (PRK)
7PRK Teacher
Julia Jarvis (JAR)
7JAR Teacher
Erica Clark (CLA)
Teacher
Kim Winslow (WINK)
7WINK Teacher
Krystal Hamilton (HAM)
7HAM Teacher
Maaike McKernan (MCM)
7MCM Teacher
Matthew Cattin (CTI)
7CTI Teacher
Kathy Graham (GRM)
7GRM Teacher
Rosie Smith (SRO)
7SRO Teacher
Catrin Williams (WLS)
Teacher
Name Email Tutor Class Position
Phil Jones (JNS)
Head of Learning
Christine Wells (WEL)
10WEL Teacher
Susanne Wilson (WILS)
11WILS Head of Junior English
Faith Salisbury-Kira (SAL)
8SAL Teacher
Emily Bolland (BOLL)
13BOLL Relief Teacher
Davina Dean (DEA)
Deputy Principal
Carmel Lauago (LGO)
Teacher
Jessica Merritt (MER)
10MER Teacher
Rob Kerr (KER)
8KER Teacher
Irene Roberts (ROB)
Teacher
Joanne White (WHI)
8WHI
Jamie Gibson (GIB)
12GIB Teacher
Chanelle Davis (DVS)
Teacher
Sha-henne Pretorius (PRE)
10PRE Teacher
Mario Carolus (MARO)
Kate Aitken (AIT)
13AIT Head of Department - English Language
Jessica Mankin (MTI)
10MTI Teacher
Sheri Read (READ)
9READ
Wendy Glamuzina (GLA)
Teacher Teacher
Name Email Tutor Class Position
Stuart Moss (MOSS)
Dean - Year 7
Carmel Lauago (LGO)
Teacher
Julia Jarvis (JAR)
7JAR Teacher
Cristian Rodriguez (RGZ)
Deputy Principal
Joanne White (WHI)
8WHI
Name Email Tutor Class Position
Awatea Nathan (NATH)
13WA Teacher
Debbie Culliford (CUL)
11WA Dean - International
Ethan Clews (CLW)
10CLW Teacher
Josh Fox (FOX)
12WA Teacher
Lenora Skinner (SKI)
Head of Department
Taine Whitten-Young (WHY)
9WHY Teacher
Name Email Tutor Class Position
Sharon Duley (DLY)
Head of Learning
Debbie Franich (FRA)
12FRA Teacher/SCT
Carla Taylor (TLR)
8TLR Teacher
Hillary Leslie (LES)
12LES Teacher
Jacob Bruce (BCE)
Teacher
Tammy Littlewood (LIT)
Year 9 Dean
Lottie Townsend (TOWL)
8TOWL Reliever
Wendy Gorrie (GORR)
Stefanus Van Emmenis (VAE)
11VAE Teacher
Ritesh Deo (DEO)
10DEO Teacher
Ram Pranil (PRN)
11PRN
Komal Deo (DEK)
13DEK Teacher
Patrick Louie (LOU)
9LOU Teacher
Thilo Pillay (PIL)
10PIL Teacher
Name Email Tutor Class Position
Annelie Maddock (MAD)
Support Staff
Daniel Waterson (WATE)
Support Staff
Francesca Parussini (PARU)
Support Staff
Name Email Tutor Class Position
Awatea Nathan (NATH)
13WA Teacher
Josh Fox (FOX)
12WA Teacher
Lisa Williams (WLL)
7WLL Head of Learning
Rhys Hodson (HOD)
Head of Learning
Shannon Enright (ENR)
Head of Learning
Sharon Duley (DLY)
Head of Learning
Tim Bayes-Powell (BAY)
Head of Learning PE
Tim Rea (REA)
Head of Learning
Name Email Tutor Class Position
Shannon Enright (ENR)
Head of Learning
Lisiate Ha'unga (HAU)
11HAU Teacher
Liana Hape (HPE)
12HPE Head of Dance
Sonya Shone (SNE)
11SNE Head of Music
Megan Hilali (HIL)
8HIL Teacher
Name Email Tutor Class Position
Tim Bayes-Powell (BAY)
Head of Learning PE
Hallam Holloway (HOL)
12HOL Teacher
Cara Davies-Calway (DAV)
10DAV Teacher
Sarah Hall (HLL)
12HLL PE Teacher
Jezena Gilmore (GIL)
9GIL Teacher
Jason Brajkovic (BRJ)
Teacher
Anthony Swann (SWA)
11SWA Teacher
Justin Lintern (LIN)
Teacher in Charge
Michaela Sokolich-Beatson (SOK)
Teacher
Leah McNee (MCE)
Teacher
Leane Barry (BRY)
8BRY Teacher
Janna Brown (BNJ)
Teacher
Adam Rice (RCE)
9RCE Teacher
Shayne Maxwell (MAX)
9MAX Teacher
Name Email Tutor Class Position
Rhys Hodson (HOD)
Head of Learning
Gary Mueggenburg (MUE)
Teacher
Maria Sinclair (SNC)
8SNC Teacher
Elizabeth Hood (HOO)
Relief Teacher
Bonita Menezes (MEN)
Head of Dept - Physics
Wendy Gorrie (GORR)
Greg Bennett (BEG)
12BEG Teacher
Rebecca Moran (MRN)
Teacher
Joanna Tatum (TAT)
13TAT Teacher
Richard Gempton (GEM)
13GEM Teacher
Jenny Langdon (LND)
11LND Teacher
William Watling (WTL)
Dean Year 12
Chris Hart-Crombie (HRC)
13HRC Teacher
Lauren Palmer (PLM)
Head of Department
Robert Taylor (TOR)
8TOR Teacher
Name Email Tutor Class Position
Tim Rea (REA)
Head of Learning
Chloe Sellars (SLR)
10SLR Teacher
Ethan Clews (CLW)
10CLW Teacher
Aaron Dick (DKA)
9DKA Head of Junior Science
Debs Sturgess-Monks (STU)
8STU Teacher
Michael Foster (FOT)
10FOT Teacher in Charge
Sandra Haggart (HGT)
12HGT Teacher
Jenny Langdon (LND)
11LND Teacher
Stuart Peacock (PEA)
Teacher
Tim Martin (MRT)
Teacher
Meranda Davids (DAVM)
11DAVM Teacher
Kamala Pillai (PLL)
11PLL Teacher
Robert Taylor (TOR)
8TOR Teacher
Rosie Grant (GRN)
8GRN Teacher
Zoë Griffiths (GRI)
9GRI
Lis MacLeod (MAC)
10MAC Teacher
Lydia Chamley (CHM)
Teacher
Name Email Tutor Class Position
Denise Davies (DAVD)
Head of Learning - Technology
Colin Watts (WAT)
9WAT Teacher
Derek Middleton (MID)
9MID HOD DVC
Rebekah Hawthorn (HRN)
13HRN HOD Food Technology
Celine Van Achterbergh (VAB)
HOD Hospitality
Tony Graham (GRR)
Teacher
Courtney Spicer (SPI)
Teacher
Allan Moran (MOA)
13MOA HOD Materials Technology
Matt Godfrey (GFR)
8GFR HOD Digital Technology
Jono Dempsey (DEM)
Teacher
Elizabeth Hood (HOO)
Relief Teacher
Maegan Fromont (FRO)
13FRO Teacher
Tom Gardiner (GAD)
Teacher
Name Email Tutor Class Position
Kathie Boyd (BOY)
Head of Department

Dean - Year 11
Camilla Copley (CPL)
13CPL Teacher
Sandra Grech (GRE)
Dean - Fixed Y10 & Y11
Jono Dempsey (DEM)
Teacher
Courtney Spicer (SPI)
Teacher
Maegan Fromont (FRO)
13FRO Teacher
Name Email Tutor Class Position
Robert Carty (CAR)
Head of Department
Liz Innes (INN)
11SNE SENCO
Emma Lyon (LYO)
Teacher
Cara Swann (SWN)
Teacher
Name Email Tutor Class Position
Andrew Peddie (PED)
Teacher Aide / Technology Technician
Melissa Rounthwaite (RNT)
Teacher Aide
Wilbur Jacobsen (WLB)
Teacher Aide
Jenny Kavanagh (KAV)
Teacher Aide
Lee Reading (WKS)
Teacher Aide
Alta Smith (SMH)
Teacher Aide
Myra Dibble (DIB)
Teacher Aide
Debbie O'Hara (OHR)
Teacher Aide
Michelle Rymer (RYM)
Administrator
Marieke Van der Pols (POL)
Teacher Aide
Michelle Ryan (RYN)
Helen Graham-Shore (GRA)
Teacher Aide
Pamela Rolfe (ROL)
Teacher Aide
Name Email Tutor Class Position
Peter Davies (DAVP)
Teacher, Careers Advisor
Roxanne Mulvaney (MUL)
Gateway & Star Co-ordinator
Name Email Tutor Class Position
Cathryn Broomfield (BRM)
Head of Department
Anna Fletcher-Gillespie (FLT)
Counsellor
Line Hart (HRT)
Counsellor
Misty Peoples (PEO)
Counsellor
Paula Letoa (LETO)
Counsellor
Sue Parr (PARR)
Counsellor
Name Email Tutor Class Position
Ab Loukili (LOUK)
Alison Jenkins (JENK)
Aimee Fitzgerald (FITZ)
Agency Ep.education (AG1)
Teacher
Debbie Wylde (WYL)
Jenny Blick (BLK)
Relief Teacher
Billy Tempelhoff (TEM)
Reliever
Linda Clouston (CLO)
Relief Nurse
Lynda Woodhead (WOOD)
Mario Carolus (MARO)
Agency Agency (AG2)
Teacher
Burnett Bakker (BAKK)
Marius Minnaar (MINA)
Ed.education Agency (AG3)
Teacher
Will Henden (WILL)
Mikayla Choat (CHO)
Pip McCosh (MCO)
Teacher
Eloise Talk Recruitment (TALK)
Sally Carwardine (CARW)
Marius Sandu (SAND)
Teacher
Wendy Glamuzina (GLA)
Teacher Teacher
Name Email Tutor Class Position
Alexis Purvis (PUR)
Nurse
Linda Gray (GRL)
Support Staff
Name Email Tutor Class Position
Sarah Laycock (LAY)
Library and eLearning Coordinator
Rhiannon Watson (WATS)
Assistant Librarian
Name Email Tutor Class Position
Silvie Watts (WAS)
Marketing
Maria Faulkner (FAU)
Support Staff
Sue McKay (MKY)
Homestay Manager
Name Email Tutor Class Position
Jacqueline Harris (HAR)
Finance Administrator
Michelle Walker (WKR)
Sports Co-ordinator
Ruth Wild (WLD)
Science Technician
Lee Keenan (KEE)
Reception
Jo Rust (RUS)
Enrolment & Attendance Officer
Megan Janus (JAN)
Performing Arts Administrator
Jenna Brown (BROJ)
Sports Coordinator
Courtney Brough (BRG)
Wellbeing Administrator
Alanna Burrow-Smith (BURS)
Learner Accounts
Michele Hellesoe (HEL)
Admin Support / Payroll
Rhiannon Watson (WATS)
Assistant Librarian
Amanda Teague (TEG)
Administrator
Sarah Laycock (LAY)
Library and eLearning Coordinator
Name Email Tutor Class Position
Steve Ashe (ASH)
Caretaker
Graham Townsend (TOWG)
Caretaker
Darren Foot (FOO)
Support Staff
Rick Horton (HORT)
Support Staff